Амбасадорка Републике Србије у Јапану Александра Ковач одржала је предавање на Универзитету Сеиђо у Токију, у оквиру манифестације „Недеља посвећена Србији“, поводом јубилеја 140 година пријатељства Србије и Јапана.
Предавању је претходио састанак са председником ове образовне установе, Јошијукијем Сугимотом, а тема разговора била је потенцијална сарадња са универзитетима у Србији и програми размене студената.
Универзитет је организовао и „Српски кутак“ у студентском салону, где ће током целе недеље бити изложени неки од експоната из колекције Амбасаде Србије, међу којима су копија јапанског превода писма краља Милана I Обреновића упућеног цару Меиђију 1882. године и предмети народне радиности.
Презентације о Србији одржали су и проф. Муцуми Кишијама, који је, у склопу академске размене, током својих студија боравио у Београду и уметница Акико Кога, бивша студенткиња Универзитета Сеиђо и један је од оснивача портала Моја Србија на јапанском језику.
Током предавања, које је одржано у хибридном формату, амбасадорка Ковач говорила је о историји и култури Србије и детаљно представила билатералне односе Србије и Јапана. Посебан сегмент био је посвећен теми родне равноправности у Србији и правном оквиру који регулише ову област, као и овом питању на глобалном нивоу.
Студенти су додатно показали интересовање за стандарде и напредак који је Србија остварила у области родне равноправности и унапређења права жена, нарочито у вези са обављањем извршних функција у јавном и приватном сектору, као и за утицај пандемије корона вируса на положај жена.
Предавању је присуствовао и председник Сугимото заједно са неколико професора овог Универзитета, професори других образовних установа, као и заинтересовани грађани.
Током обиласка кампуса, амбасадорки Ковач предочена је информација да је оснивач Универзитета Масатаро Савајанаги, који је био важна личност у савременом јапанском образовном систему, посетио Београд током 1902. и 1903. године, као једину престоницу у источном делу Европе. Саванајаги је током своје европске турнеје прикупљао информације o образовним методама у другим земљама.